Poľovníctvo- hobby alebo životný štýl?

Autor: Nikola Hindáková | 12.4.2019 o 18:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Rozhovor s 21-ročným poľovníkom Petrom z poľovného spolku Pata.Peter sa venuje poľovníctvu už od svojich pätnástych rokov, ale naplno sa mu začal venovať až keď si urobil papiere vo svojich 19 rokoch.

Čo má človek urobiť, ak sa chce stať poľovníkom ako ty?

            V prvom rade musí mať človek záujem o prírodu a nie len o lovenie, ale hlavne o to, aby sa o zvieratá staral. Aby sa mohol niekto stať poľovníkom musí absolvovať poľovnícky kurz, ktorý trvá jeden rok a potom vrcholí skúškami,  ďalej si musí spraviť  zbrojný preukaz a psychotesty.

Peter, v skratke by si nám mohol popísať ako prebieha lov na divú zver?

Samozrejme, popíšem poľovačku na drobnú zver. Loví sa škodná zver ako je napríklad líška alebo kuna. A taktiež sa loví drobná zver ako je bažant a zajac. Ráno sa všetci poľovníci stretneme na poľovnom dome a presunieme sa do poľovného revíru, kde sa nadstavíme a postupne prechádzame cez daný úsek, kde sú nám veľmi nápomocní naši psíkovia, stavači, ktorí nám zver vyháňajú, vystavujú a tiež aportujú po ulovení.  Po prejdení všetkých naplánovaných úsekoch revíru sa všetci účastníci poľovačky stretnú opäť na poľovnom dome, kde prebehne slávnostný výrad a pocta ulovenej zveri.

Spomínaš si na svoju prvú trofej? Ako si ju strelil a ako to celé vyzeralo?

            Moja prvá trofej bol diviak strelený u nás v revíry v obci Pata, čo je na toto miesto dosť neobvyklé nakoľko diviakov máme veľmi zriedkavo.  Bol koniec leta a pri posede, ktorý sa nachádza na kraji lesíka, nám práve v ten deň dokosili kukuricu.  Po 2 hodinách čakania na posede som sa chcel už pomaly pobrať domov, no zrazu som započul veľký šuchot. Vystrčil som sa z okna a šuchot sa stále stupňoval, až zrazu vybehol z hustých kríkov diviak a neváhal som strieľať.

Ak idú poľovníci poľovať je potrebné dať niekomu vedieť, kde sa nachádzaš a čo práve robíš?

Samozrejme, ak ide poľovník do svojho revíru poľovať, musí sa zapísať do knihy na poľovnom dome a napísať v ktorej časti sa nachádza. Všetko toto musí byť presne zapísané, preto sa do tejto knihy zapisuje aj čas od kedy do kedy sa poľovník nachádza v revíry.

 

Je pravda, že tento koníček je finančne náročný?

Nie pravda to nie je, každý si kúpi to načo má a načo sa cíti. V poľovníctve je veľa vecí, ktoré sú dosť finančne náročne ako napríklad termo, to hlavne človek potrebuje keď chce loviť v noci. No ako som vravel, je to koníček do ktorého môžeš investovať veľa , ale aj nemusíš.

Dejú sa na poľovačkách aj nejaké vtipné historky, povieš nám o nich?

Určite áno, ale takto narýchlo si neviem žiadnu vybaviť, napadajú ma len také, ktoré nie sú vhodné na publikáciu.

Ako si už spomínal, poľovníctvo nie je len o love, ale takisto aj o starostlivosti. Ako často chodíš zver dokrmovať?

Presne ako hovoríte, poľovníctvo je o dokrmovaní a staraní sa o zver hlavne v zimných mesiacoch. V zime chodím zver dokrmovať  každý týždeň a to do krmelcov nosím žito, jačmeň a kukuricu a do -senníkov seno .

V koľkých rokoch sa môže obyčajný človek stať poľovníkom?

U nás v spolku som najmladší a takisto som bol najmladším členom aj na poľovníckom kurze. Papiere sa dajú robiť od dovŕšenia 19 rokov. No keď sa niekto rozhodne v neskoršom veku stať poľovníkom, tak myslím, že to nie je nijak vekovo ohraničené, ale samozrejme musíte vlastniť zbrojný preukaz a absolvovať psychotesty.

Stretol si sa aj s poľovníčkami, je podľa teba toto hobby vhodné pre ženy?

V našom združení bohužiaľ ženy nie sú. Ale keď chodím na poľovačky do iných združení, ženy nie sú žiadnou výnimkou. Myslím si, že žena poľovníčka nie je nič zvláštne, prečo nie. Stačí ak má k prírode dobrý vzťah a poľovanie ju baví.

Myslíš, že ten kto sa chce venovať poľovníctvu by sa mal oňho zaujímať do konca svojho života alebo je to len určitá etapa?

Ja osobne si myslím , že poľovníctvo nie je len také obyčajné hobby, ktoré zo dňa na deň prestane baviť, pretože vždy tu je čo objavovať a obdivovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovskú aj Threemu v Smere zľahčujú. Fico stále mlčí o tykaní s Kočnerom

Obedy zadarmo sú vraj dôležitejšie ako podozrenia z Threemy

Komentár Zuzany Kepplovej

V Smere sú zase pri žatve

Čím viac im tie náhodné známosti prerastajú cez hlavu, tým viac cítia sociálne.


Už ste čítali?